^Powrót na górę
foto1

Zawody sportowe w Naszym Domu

Dnia 27 kwietnia br. w ramach zajęć w Pracowni Rehabilitacji i Aktywności Ruchowej odbyły się w Naszym Domu wewnętrzne zawody sportowe. Uczestnicy chętnie przystąpili do wspólnej rywalizacji w różnych konkurencjach, wymagających nie tylko siły fizycznej, ale również precyzji ruchów i odpowiedniej koncentracji. Taka forma rehabilitacji ruchowej to nie tylko wyśmienita okazja do zweryfikowania swoich umiejętności, ale także perspektywa fantastycznej zabawy. Ćwiczenia rzutowe i bieżne angażują wiele partii mięśni, usprawniając globalnie aparat ruchowy i zwiększając wydolność fizyczną.
Celem przeprowadzonych zawodów w Naszej Placówce było również wyłonienie Uczestników, którzy wezmą udział w Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj więcej...

Wizyta wolontariuszy z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowej w Szczucinie

 "Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
z jakim tej pomocy się udziela."
Przesłanie Papieża Jana Pawła II na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu

Wolontariat  rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego.

Dnia 21 kwietnia br. grupa wolontariuszy z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowej w Szczucinie wraz z opiekunem – Panią Grażyną Andrzejewicz odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością i funkcjonowaniem Naszej Placówki.
Pani Kierownik Irena Kawa po przywitaniu gości, oprowadziła wszystkich przybyłych po terenie ŚDS, przedstawiła zakres działań poszczególnych pracowni oraz omówiła formy prowadzonej terapii i rehabilitacji.
Młodzi wolontariusze chętnie uczestniczyli w zajęciach z Podopiecznymi dając im dużo ciepła, radości i serdeczności. Młodzież ta jest pełna pasji i zaangażowania, kieruje się wrażliwością o drugiego człowieka, chęcią niesienia bezinteresownej pomocy, czego dali wyraz będąc w Naszej Placówce.
Bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie, życzymy wielu sukcesów w życiu prywatnym jak i wolontaryjnym.

Czytaj więcej...

Wizyta aktorów krakowskiego teatru "Maska"

14 kwietnia Nasza Placówka gościła aktorów krakowskiego Teatru Maska, którzy zaprezentowali baśniową opowieść „Skradzione mądrości”. Baśń opowiada o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek. Uczestnicy z zapartym tchem śledzili przygody Skrzata, który tak uwielbiał czytać, że właściwie nie istniał dla niego świat poza książkami. W spektaklu pojawiła się również Sowa, która chcąc sprostać temu, że jest symbolem mądrości, czyta wszystkie książki, a książki te kradła. Zagadkę znikających w całym Królestwie Baśni książek próbuje rozwiązać tajny agent Biedronek Donek. Pomaga mu też Dziewczynka – wróżka. Po wielu perypetiach Skrzat wraz z Uczestnikami wpadł na pomysł ?................... i tu zachęcamy wszystkich do obejrzenia tej pięknej i pouczającej baśni.

Czytaj więcej...

Warsztaty orientancji zawodowej. Kontynuacja projektu "Dobra Przyszłość"

W dniu 9 kwietnia podopieczni ŚDS wraz z terapeutą zajęciowym Panią Edytą Wątrobą wzięli udział w warsztatach rozwijających umiejętności oraz preferencje z zakresu orientacji zawodowej. Zajęcia poprowadziła Pani Alina Boryczka.
Spotkanie rozpoczęto krótką autoprezentacją każdego z uczestników. Następnie podopieczni zostali zapoznani z terminem „praca” i jej rolą w życiu każdego człowieka. Zadaniem uczestników było stworzenie sylwetki dobrego pracownika. Podopieczni ŚDS mieli okazję bliżej przyjrzeć się własnej osobie poprzez wypisywanie posiadanych wad i zalet, a także wykonanie tzw. „drabiny sukcesu”, obrazującej osiągnięcia oraz dokonania życiowe. W trakcie spotkania uczestnicy zostali zapoznani ze schematem systemu edukacji, na podstawie którego wyznaczali ścieżkę edukacyjną niezbędną dla podjęcia pracy w poszczególnych zawodach.
Udział podopiecznych ŚDS w warsztatach orientacji zawodowej umożliwił im lepsze samopoznanie oraz znalezienie odpowiedzi na postawione pytanie: „Jaki jestem?”. Zwrócenie uwagi na własne zdolności i możliwości ułatwiło uczestnikom przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, a także podjęcia w  przyszłości działalności zawodowej.

Czytaj więcej...