^Powrót na górę
foto1

Zajęcia dogoterapii

Dnia 22 sierpnia 2018 w naszej Placówce odbyły się zajęcia dogoterapii w ramach projektu pn. "Działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi."
Dogoterapia to metoda wykorzystująca odpowiednio przygotowane psy w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jak  również dająca wspaniałe efekty w terapii osób samotnych i starszych. Jest jedną z najbardziej naturalnych form rehabilitacji. Podczas zajęć wykonuje się wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw mających służyć podstawowemu celowi dogoterapii: rozwojowi Podopiecznego, pobudzeniu jego zmysłów i pozytywnych emocji.
Wykorzystywanie zwierząt w rehabilitacji i wspomaganiu rozwoju osób niepełnosprawnych wpływa korzystnie na przebieg procesu powracania do zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Trzeba zauważyć, że kontakt z psem oddziałuje nie tylko na sferę ruchową (fizyczną) ale co najważniejsze poprawia w znacznej mierze samopoczucie i pobudza do aktywności psychikę człowieka.
Zajęcia prowadzone z udziałem zwierząt powodują wiele korzyści: uczą otwartości, dają wzmocnienia pozytywne, kształtują postawę opiekuńczości i troski, stanowią źródło do rozmów, przełamują barierę wstydu, dodają odwagi, wspierają rozwój poznawczy i mowy, wydłużają czas koncentracji, uczą obowiązkowości i systematyczności, pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny osoby niepełnosprawnej.

Czytaj więcej...

Warsztaty kosmetyczno-pielęgnacyjne

Wraz ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Urody w naszej placówce odbyły się warsztaty kosmetyczno-pielęgnacyjne. W ramach prowadzonego treningu Podopieczni zostali uwrażliwieni na istotę higieny osobistej oraz higieny otoczenia. Zabiegi pielęgnacyjne obejmowały manicure tradycyjny i hybrydowy oraz pielęgnację dłoni wraz z masażem relaksacyjnym. Prowadzone zajęcia miały zarówno charakter edukacyjny, jak i były ciekawą formą spędzenia czasu wolnego.

Czytaj więcej...

Wspólny wyjazd do Zalipia

W dniu 11 czerwca 2018 r. uczestnicy naszego Domu wraz z Panią Dyrektor Ireną Kawa oraz Terapeutami, korzystając z zaproszenia Państwa Elżbiety i Wiesława Trójniak, po raz kolejny udali się do Zagrody Państwa Trójniaków, która jest wyjątkowym, małym skansenem, położonym w pięknej rolniczej wsi, przez wielu nazywaną wsią malowaną.
Podopieczni oprócz szopki całorocznej, ekspozycji kultury materialnej Powiśla Dąbrowskiego tj. przedmiotów użytku codziennego w dawnym gospodarstwie, mogli podziwiać malarstwo najmłodszego z dzieci Państwa Trójniak, Pawła.
Ponadto uczestnicy zobaczyli ekspozycję rękodzieła artystycznego, własnoręcznie robione prace takie jak: serduszka, aniołki, koguciki, podkowy, kwiaty, serwetniki, krzesełka, które wykonane zostały z drewna i ozdobione tradycyjnymi zalipiańskimi motywami kwiatowymi.
Zobaczyliśmy także zbudowany piec chlebowy, na blasze, którego Pani Trójniak piecze placki tzw. "podpłomyki".
Po oglądnięciu i zwiedzeniu wszystkich prac, Państwo Trójniak zaprosili Nas na pyszne kiełbaski z ogniska oraz słodkości.
Dziękujemy serdecznie Państwu Trójniak za gościnę, przekazaną wiedzę, a spędzony czas na świeżym powietrzu był dla nas chwilą bardzo przyjemnego odpoczynku i relaksu.

Czytaj więcej...