^Powrót na górę
foto1

Tydzień jabłkowy

„O, jabłuszko, jabłuszko, jabłuszko pełne snu
Gdzie spojrzeć jabłuszko, jabłuszko tam i tu
Gdzie spojrzeć jabłuszko, jabłuszko tam i tu
Jabłuszko pełne snu”

6 listopada br.  w ramach zajęć w Pracowni Kulinarnej i Gospodarstwa Domowego rozpoczęliśmy TYDZIEŃ JABŁKOWY.
Na początku Podopieczni zostali zapoznani z wybranymi nazwami jabłek (lobo, Prince, rubin, reneta, delicjusz, Granny Smith) oraz rozwijali wrażliwość wzrokową, dotykową, smakową poprzez doznania sensoryczne (dotykanie, wąchanie, smakowanie jabłek). Wstępem teoretycznym było również zapoznanie Podopiecznych z budową jabłka, etapami wzrostu jabłoni, a także wartościami odżywczymi i leczniczymi jabłek.
Kolejno Podopieczni zapoznali się tematem jabłek na podstawie analizy wiersza pt. „Entliczek pentliczek” (aktywne słuchanie). Ponadto mieli okazję utrwalić znajomość litery „J” przy wykorzystaniu Metody Dobrego Startu (pisanie litery na stole, kartce, kaszy, układanie wzoru litery przy użyciu ziaren kawy. Zajęciom towarzyszyła piosenka pt. „Małe czerwone jabłuszko”, którą Podopieczni uczyli się przy użyciu poszczególnych gestów.
W czasie zajęć Uczestnicy doskonalili umiejętności  z zakresu zdolności manualnych, przygotowując masę solną i wykonując z niej jabłka, a następnie malując  je farbami (rozwijanie koordynacji wzrokowo ruchowej). Mieli także okazję zapoznać się z obecnością motywu jabłek w dziełach malarskich oraz fotograficznych.
TYDZIEŃ JABŁKOWY Podopieczni zakończyli przygotowaniem słodkich placuszków z jabłkami, połączona z degustacją i poczęstunkiem wszystkich Uczestników.

Czytaj więcej...

Obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodłegłości w Naszym Domu

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów ( 1795 – 1918).
Nie zapomnieliśmy o tym święcie również w Naszym Domu, dlatego też w 99 rocznicę zaprosiliśmy przedstawicieli Jednostki Strzeleckiej JS-2083 w Dąbrowie Tarnowskiej im. gen. Mariana Kukiela, sierż. Krzysztofa Stalmacha, sekc. Tomasza Żygułę oraz kadeta Jana Kawę. Poprzez ich obecność i prelekcję wyraziliśmy wdzięczność wszystkim walczącym o niepodległość i suwerenność naszego kraju. Poprzez tą lekcję historii Nasi Podopieczni wzbogacili wiedzę o odrodzeniu państwa polskiego, a także nabrali szacunku do dokonań minionych pokoleń Polaków oraz do symboli narodowych.  Był to czas szczególnej refleksji i zadumy nad tak ważnymi historycznymi wydarzeniami.

Czytaj więcej...

Tym razem "Jesienna pogoda" - Kontynuacja zajęć Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz

Jesień to bardzo ciekawa i tajemnicza pora roku, kojarząca się nam ze spadającymi, kolorowymi liśćmi, zbieraniem grzybów, kasztanów, deszczem i skakaniem po kałużach...
W ramach zajęć terapeutycznych nasi Podopieczni poznawali charakterystyczne cechy jesieni poprzez muzykę, plastykę, mowę oraz ruch. A wszystko zaczęło się wraz z piosenką "Hej pada, pada deszcz", która to przez cały tydzień zainspirowała nas do zabaw językowych, ruchowych, ruchowo-słuchowych oraz ruchowo-słuchowo-wzrokowych, a przede wszystkim do radosnej zabawy. Na zajęciach MDS naśladowaliśmy ruchem treść tej mimo że jesiennej ale wesołej piosenki i poruszając się w jej rytm z parasolem w ręku spacerowaliśmy po kałużach, a następnie uderzaliśmy palcami po parasolach naśladując spadające krople deszczu.
Dużo wrażeń i emocji dostarczył nam kolejny dzień, w którym wykorzystując tą metodę zapoznaliśmy się z wzorem graficznym litery "D". I tutaj również uczyliśmy się poprzez zabawę pisząc literę "D" palcem z miseczkach z wodą, a następnie na kartkach papieru palcem umoczonym w farbie.
To jeszcze nie koniec naszych zmagań. Podsumowaniem była praca plastyczna wykonywana przy muzyce relaksacyjnej. I tutaj Podopieczni puścili wodze swojej fantazji i kreatywności. Oj było na co popatrzeć...
Mówi się, że jest czas na naukę i czas na zabawę. Gwarantowany sukces daje połączenie przyjemnego z pożytecznym, a uczenie staje się frajdą. Taka właśnie jest Metoda Dobrego Startu.

Czytaj więcej...

1 listopada - czcimy pamięć naszych zmarłych

Znalezione obrazy dla zapytania znicz wszystkich swietych1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z wiązanką kwiatów, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. 
W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając znicz "płomyk nadziei", wierząc, że nasi bliscy cieszą się chwałą w domu Ojca Niebieskiego.
Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która prowadzi do świętości.
Pamiętając o zmarłych naszych Podopiecznych, jak co roku, udaliśmy się na Cmentarz Parafialny, aby zapalić znicza i pomodlić się za duszą zmarłych.
Odwiedziliśmy także Cmentarz Wojenny, na którym pochowano 44 żołnierzy austro-węgierskich, 9 niemieckich i 236 rosyjskich w 119 grobach pojedynczych i 38 zbiorowych. Zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się za duszami zmarłych żołnierzy.

Czytaj więcej...