^Powrót na górę
foto1

Udział naszego ŚDS w II Dąbrowskim Kiermaszu Świątecznym

Dnia 16 grudnia br. Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy zaprezentował swoje prace plastyczne wykonane podczas zajęć terapeutycznych w pracowni rękodzieła i plastyki, na II Dąbrowskim Kiermaszu Świątecznym zorganizowanym przez Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej.
Prace nasze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających nasze stoisko.

 

Czytaj więcej...

Mikołajki w Naszym Domu

6 grudnia to Dzień Świętego Mikołaja obchodzony na cześć Świętego Biskupa Mikołaja z Miry. Z tym dniem związany jest także bardzo miły zwyczaj obdarowywania się prezentami, którego początki sięgają XVIII wieku. W tamtych czasach dzieci i dorośli otrzymywali bardzo skromne prezenty były to: jabłka, złocone orzechy, pieczone pierniki. Współcześnie obdarowujemy się bardziej okazałymi prezentami. Jak nakazuje tradycja prezenty podkłada pod poduszkę, do bucika, chowa się do okazałej skarpety  w nocy z 5 na 6 grudnia.

Kierownictwo, Opiekunowie i Podopieczni Naszego Domu również chętnie kultywują tradycje i dobre zwyczaje, dzięki którym nasze codzienne życie staje się weselsze i ciekawsze.

To był fajny, ciekawy i miły dzień. Będziemy długo go pamiętać… - Lubimy mikołajki… - to słowa Naszych Podopiecznych, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia wydaje się zwyczajnym dniem, ale to nie jest zwyczajny dzień, bo właśnie wtedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
My osoby niepełnosprawne apelujemy o większą akceptację, zrozumienie, tolerancję i integrację. Przypominamy, że nie chodzimy szybko i sprawnie, czasem widzimy więcej sercem niż wzrokiem. Żyjemy w świecie bez dźwięków, podpieramy się laskami, jeździmy na wózkach inwalidzkich. Ale żyjemy wśród Was, jesteśmy i możecie nas wszędzie spotkać.
Tak to niestety jest, że nie każdy rodzi się zdrowy, piękny, utalentowany, ale to nie zmienia faktu, że na świecie jest miejsce dla nas wszystkich.


Dlatego przełamujemy bariery i otwieramy drzwi, aby radość triumfowała nad troskami dnia codziennego i abyśmy wspólnie z innymi mogli realizować marzenia.

Czytaj więcej...

"Metoda Dobrego Startu - uczy, bawi, integruje"

Kompensowanie niepełnosprawności poprzez zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne to cel działalności naszego Domu. Jednak na uwagę zasługują wykorzystywane różnorodne formy pracy. Oprócz pierwszoplanowej terapii zajęciowej cyklicznie realizowana będzie w naszej Placówce Metoda Dobrego Startu, która jest innowacyjnym ciekawym programem przynoszącym zadowalające efekty pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
Metoda, której autorką jest Marta Bogdanowicz nie ma nic wspólnego ze sztywnym siedzeniem w ławkach i uczeniu się formułek, wręcz przeciwnie dzięki swojej zabawowej formie jest źródłem radości dla naszych Podopiecznych, którzy traktują ją jako jedną z ulubionych metod terapeutyczno-wyrównawczych.

Czytaj więcej...