^Powrót na górę
foto1

Spotkanie Opłatkowe Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń"

Jak co roku Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" zorganizowało spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz zaproszonych gości. Impreza odbyła się 3 lutego w Auli Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej.
Na spotkanie przybyli: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, ks. Proboszcz dąbrowskiej parafii Stanisław Cyran, Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat, Dyrektor PCPR-u Agnieszka Anioł - Głuszek, Z-ca Dyrektora PCPR-u Maria Smolicha, Wojt Gminy Olesno Witold Morawiec, Sekretarz Powiatu Dąbrowskiego Joanna Ohratka a także kierownicy trzech jednostek Stowarzyszenia:Irena Kawa - Kierownik ŚDS w Oleśnicy, Ryszard Micek - Kierownik WTZ w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Marcin Grabka – p.o.Dyrektora ORW w Szarwarku.
Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kaczmarski przywitał wszystkich przybyłych gości, a następnie poprosił ks. Proboszcza Stanisława Cyrana o pobłogosławienie opłatków.
Uczestnicy spotkania obejrzeli przedstawienie jasełkowe pod tytułem "Rodzi sie Miłość" przygotowane przez Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy.
O słodki poczęstunek, gorące danie, napoje i owoce zadbali : Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy, Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy w Szarwarku oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej – placówki działające przy Stowarzyszeniu.
Na zakończenie spotkania opłatkowego podopiecznym Stowarzyszenia wiele radości oraz uśmiechu sprawiły paczki ufundowane przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej oraz zabawa taneczna.

Turniej wiedzy ogólnej "Wiem wszystko"

" Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi"
                                                          Platon

28 stycznia w naszym Domu odbył się turniej wiedzy ogólnej z zakresu edukacji przyrodniczej, polonistycznej, matematycznej i muzycznej pod hasłem „Wiem wszystko”.
Celem turnieju było przede wszystkim:
  -  budzenie ciekawości poznawczej wśród podopiecznych,
  -  kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
  -  wyrabianie nawyków prawdziwej, zdrowej rywalizacji,
Turniej rozpoczął się od zapoznania Podopiecznych z regulaminem konkursu, po czym rozpoczęło się losowanie pytań. Pytania konkursowe były bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i dostosowane do możliwości Uczestników.
Podopieczni musieli wykazać się wiedzą ogólną z różnych dziedzin życia, zdobytych podczas treningów edukacyjnych w Placówce.
Turniej zakończył się podsumowaniem punktów i ogłoszeniem zwycięskiej drużyny. Uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy wraz z gratulacjami.
Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Pomysłodawcami turnieju były Panie Małgorzata Minorczyk i Ewa Małysiak.

Czytaj więcej...

Zabawa karnawałowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dąbrowicy

"Jak karnawał, to karnawał..."

Miesiąc styczeń jest tradycyjnie miesiącem zabaw karnawałowych.
Korzystając z zaproszenia  Kierownictwa Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy, Pani Marii Bielaszka, Uczestnicy naszego Domu, dnia 21 stycznia, wraz z Terapeutami i Panią Kierownik Ireną Kawa, udali się na wyczekiwaną zabawę karnawałową. Zabawa ta w swym założeniu miała pobudzić do czynnego udziału wszystkich zebranych. Sprzyjała temu różnorodność przygotowanych propozycji: zabawy ruchowe i tańce integracyjne.
W trakcie zabawy podopieczni mieli możliwość zakosztować smakołyków przygotowanych przez Gospodarzy, przygotowanych w  pracowni kulinarnej.
Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Czytaj więcej...

Wizyta grupy kolędniczej z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskich domach. Zwyczaj kolędowania związany jest ze Świętami Bożego Narodzenia, a te z kolei są obchodami wydarzeń dotyczących przyjścia Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Sam termin „kolędowanie” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”, którym Rzymianie nazywali pierwszy dzień miesiąca i pierwszy dzień roku, kiedy to składali sobie życzenia i podarunki.
Śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze było wynikiem potrzeby bycia razem. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem dobrem i miłością. Tym wszystkim czego nam na co dzień brakuje. Zawierają treści religijne, a religia ma przecież funkcję uspołeczniającą, potwierdza naszą tożsamość.
Ponieważ zwyczaj wspólnego rodzinnego śpiewania kolęd zanika, dobrze się dzieje, że znajdują się ludzie, którzy organizują tego typu spotkania, na których śpiewa się kolędy.

Czytaj więcej...