^Powrót na górę
foto1

"Metoda Dobrego Startu - uczy, bawi, integruje"

Kompensowanie niepełnosprawności poprzez zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne to cel działalności naszego Domu. Jednak na uwagę zasługują wykorzystywane różnorodne formy pracy. Oprócz pierwszoplanowej terapii zajęciowej cyklicznie realizowana będzie w naszej Placówce Metoda Dobrego Startu, która jest innowacyjnym ciekawym programem przynoszącym zadowalające efekty pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
Metoda, której autorką jest Marta Bogdanowicz nie ma nic wspólnego ze sztywnym siedzeniem w ławkach i uczeniu się formułek, wręcz przeciwnie dzięki swojej zabawowej formie jest źródłem radości dla naszych Podopiecznych, którzy traktują ją jako jedną z ulubionych metod terapeutyczno-wyrównawczych.

Zajęcia przebiegają w trzech etapach.

Część I to swoiste wprowadzenie będące połączeniem zajęć ruchowych, muzycznych i językowych. Kolejny etap to zajęcia ruchowe (ćwiczenia motoryki małej i dużej), zajęcia ruchowo-słuchowe, oraz ruchowo-słuchowo-wzrokowe. Zakończenie zajęć to relaksacja. W toku  zajęć wykorzystuje się ogromną ilość materiałów, które są przygotowywane w większości przez naszych Podopiecznych.
Wielka różnorodność zajęć proponowanych w ramach Metody Dobrego Startu oraz jej szerokie spektrum działania pozwala na osiągnięcie wielu pozytywnych efektów w rozwoju naszych Podopiecznych; min
- polepszenie koordynacji wzrokowo-słuchowej.
- poprawa koordynacji ruchowej zarówno pod względem motoryki małej i dużej.
- poprawa pamięci, zdolności koncentracji uwagi i wyobraźni.
- rozwijanie funkcji językowych.
- pobudzanie motywacji do działania i wzmacnianie wiary we własne siły.
- poprawa komunikacji interpersonalnej.
- kształtowanie lateralizacji.
- korzystnie oddziaływuje na procesy emocjonalne i zachowania społeczne.

Metoda ta wykorzystuje rytm, muzykę obrazy  ruch, a zajęcia przebiegają w atmosferze zabawy, humoru oraz integracji. Wzmacniają aktywność naszych Podopiecznych, uruchamiają pomysłowość oraz zaangażowanie emocjonalne i społeczne.

Zajęcia te prowadzone są przez Terapeutów ŚDS, którzy zdobyli kwalifikacje w tej dziedzinie, uzyskawszy zaświadczenie o ukończeniu kursu,  Polskiego Towarzystwa Dysleksji w Gdańsku.